Suudi Arabistan-Türkiye Arası Kara Ve Deniz Yolu Taşımacılığı

Suudi Arabistan Nakliye, bir ürünü ihtiyaçlar doğrultusunda istenen yere, istenen zamanda ulaştırmaya verilen addır. Taşıma işlemlerinin geneline nakliye denir. Her geçen gün nakliye ve taşımacılık artan taleplerle büyük bir öneme sahip olmaktadır. Nakliye çok kısa mesafeler arasında yapılabileceği gibi çok uzun mesafeler arasında da yapılabilir.

Türkiye-Suudi Arabistan Arası Nakliye

Çeşitli ülkeler arasında yapılan nakliye işlemi Türkiye-Suudi Arabistan arasında da yapılmaktadır. Türkiye- Suudi Arabistan nakliyesi yapılırken kara yolu ve deniz yolu kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte, nakliye firmaları müşterilerine, teknolojik ekipmanlar, GPRS sistemi ile uydu üzerinden araç takibi, geniş araç filosu, bilgilendirme gibi hizmetler sunmaktadır. Müşteri deneyimi ve istekler göz önünde bulundurularak hizmet verilmektedir.

Kara Yolu

Yol üzerinde bekleme yapılmadığı için kısa bir sürede nakliye yapılabilmektedir. En çok tercih edilen nakliye çeşitlerinden birisidir. 
 İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Mersin, Hatay, Konya, Muğla, Denizli, Afyon, Kayseri, İzmit gibi illerden Jeddah, Medine, Mekke, Jubail, Al-Hail, Dammam, Jizan gibi bölgelere taşıma hizmeti verilebilmektedir.

Deniz Yolu

Hızla ilerleyen teknoloji ile birlikte, daha iyi şartlar altında nakliye hizmeti verilebilmektedir. Kara yolu dışında deniz yolu taşımacılığı da tercihler arasında yer almaktadır. Deniz yoluyla taşıma yapılırken konteyner kullanılmaktadır. Taşınacak eşya konteynerin içine yerleştirilir ve böylece taşımada kolaylık sağlanmış olur.

Kullanılan Konteyner Çeşitleri:

40'lık 20'lik Flat Track Konteyner: İnşaat projelerinin taşınması için kullanılır. 

40'lık 20'lik Open Top Konteyner: Yüksek boyuttaki yükleri taşımak için kullanılır. Üstü açıktır. İnşaat projelerinde tercih edilir. 

40'lık 20'lik Frigofik Konteyner: Sıcaktan korunması, muhafaza edilmesi gereken yükler için kullanılır. Gıda ürünleri, soğutulması gereken ürünler bu konteyner çeşidinde taşınır. 

40'lık 20'lik HC Konteyner: İnşaat malzemelerinin taşınması gerçekleştirilirken kullanılır. 

40'lık 20'lik DC Konteyner: Normal yükler taşınırken kullanılır. İnşaat malzemeleri bu konteyner çeşidinde taşınır. 

Nakliye yapılırken bu konteyner çeşitleri kullanılmaktadır. 

Suudi Arabistan Limanları

 • Dammam Limanı
 • Dhuba Limanı
 • Jeddah Limanı
 • Riyadh Limanı
 • Jubail Limanı
 • King Abdullah

Suudi Arabistan Nakliye Fiyatları

İthalat, ihracat ve tüm taşıma fiyatlarına navlun ismi verilir. Suudi Arabistan nakliye fiyatları firmalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul'a gidiş ücreti ortalama 6100 Euro iken Hatay Limanı'na geliş ücreti kriterlere bağlı olarak değişmektedir.

Suudi Arabistan Nakliye Firmaları

Suudi Arabistan Türkiye arası nakliyat yapılırken birçok firma tercih edilebilir. Bu firmalar hızlı, sağlam, güvenli bir biçimde eşya taşıma, ülkeler arası nakliyat konusunda hizmet vermektedir. Bu noktada deneyime sahip ve alanında uzman nakliye firmalarının tercih edilmesi, ürünlerin hassas bir biçimde taşınması açısından büyük önem taşımaktadır.

Suudi arabistan nakliye fiyatları, belirlenmesinde bazı kriterler mevcuttur. Suudi arabistan nakliye firmaları Bu krıterleri belirlerken bilgilerin doğru verilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde tarafınıza iletilecek olan Suudi Arabistan gemi nakliye fiyatı yanlış verilebilir

Suudi arabistan Fiyatları Krıterleri ( 2022 )

 • Talep Edilen Konteyner Cinsi ( 20 DC - 40 DC - 40 HC - 45 HC - 20 OPEN TOP 40 OPEN TOP VB)
 • Yükleme Limanı ( Malzemenin Çıkış Yapacağı Ülke Limanı )
 • Malzemenin Ağırlığı
 • Tahliye Limanı ( Malzemenin Varış Yapacağı Ülke Limanı )
 • Çok Nadir Olarak Gidecek Malzeme Cinsi ( Yanıcı ve Patlayıcı nitelikte bir malzeme ise mutlaka msds formunun iletilmesi gerekiyor

Yukarıda Belirtiğimiz Krıterler Fiyat Belirlemede En Önemli Faktördür

Ortalama Suudi Arabistan Nakliye Fiyatları ve Transit Süreleri

20 Dc Konteyner : 2600 Usd ( Dammam Limanı )

40 Dc Konteyner : 1223 Usd ( Dammam Limanı )

Direk servis ile ortalama deniz müsadeli 19-20 sürmektedir

 

Türkiye Suudi Arabistan Nakliye, Ülkemiz ekonomisinde büyük rol oynamaktadır. 2019 - 2020 verilerine göre Suudi arabistan 2 milyar dolara yakın Türkiye de ithalat yapmıştır. Karşılıklı dış ticaret verilerimiz 5.5 milyar dolara yakındır. Türkiye ile yapılan dış ticaret payı ise ortalama 21. ticaret ortağı olarak ön plana çıkmaktadır.

Suudi Arabistan'a taşımacılık 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi suudi arabistan karayolu nakliye taşımacılığı, İkincisi ise Suudi arabistan gemi nakliyesidir. Bu taşıma şekillerinin en çok tercih edileni ve fiyat açısından cazip olanı Suudi arabistan gemi nakliyesidir.

Suudi Arabistan Nakliye Sırasında İstenen Evraklar

 • Menşe şahadetnamesi
 • İnvoıce ( Yabancı Fatura )
 • Packıng List 
 • Bıll Of Ladıng veya CMR ( Denizyolu Taşımacılığında bıll of ladıng karayolu taşımacılığın cmr olacaktır. Bu belgeleri nakliyeciniz düzenler)

 

 

 

Whatsapp'tan Yazın.